Naprawa i przezwajanie silników elektrycznych. Czym jest przezwajanie i czy się opłaca? (fot. iStock)

Naprawa i przezwajanie silników elektrycznych. Czym jest przezwajanie i czy się opłaca?

Naprawa i przezwajanie silników elektrycznych to nieodłączne elementy funkcjonowania zakładów produkcyjnych czy firm usługowych. Czym grozi awaria silnika i jak przebiega proces przezwajania?

 

Silniki elektryczne są napędami, które cechuje wysoka trwałość i wytrzymałość. Jednak – jak wszystko – z czasem i one mogą ulec uszkodzeniu. Z pomocą przychodzą naprawa i przezwajanie silników elektrycznych, dzięki którym stary, uszkodzony silnik powróci do pełnej sprawności. Zastanówmy się jednak nad tym, na czym dokładnie polega przezwajanie silników.

 

Awaria silnika a proces produkcyjny

Nim przeanalizujemy aspekty techniczne dotyczące przezwajania silników elektrycznych, warto uświadomić sobie, z czym wiąże się awaria silnika. Silnik jest w końcu sercem każdej maszyny elektrycznej. W napędzie poddanemu zbyt dużemu obciążeniu dochodzi do stopienia uzwojenia. Niesprawny silnik z kolei może doprowadzić do spowolnienia lub zatrzymania procesu produkcyjnego, w konsekwencji powodując straty finansowe i wizerunkowe wynikające z niedostarczenia produktów na czas. Ryzyko wystąpienia awarii silnika i idących za nią przykrych konsekwencji nie dotyczy jedynie przemysłowych zakładów produkcyjnych, ale też innych sektorów gospodarki – rolnictwa, usług, transportu czy komunikacji.

 

Awaria! Co dalej?

Zacznijmy więc od zastanowienia się, czym jest i jak funkcjonuje silnik elektryczny. Silnik jest maszyną, która przekształca energię elektryczną w mechaniczną. W tym celu wykorzystuje zmienne pole magnetyczne wytwarzane przez uzwojenie silnika i wywołane płynącym przez to przezwojenie prądem. Tak wytworzona przez pole magnetyczne siła oddziałuje na konstrukcję silnika, powodując obrót jego wału. Aby napęd elektryczny mógł działać poprawnie, tworzące go elementy muszą cechować się trwałością i niezawodnością – mowa tu o szczotkach, szczotkotrzymaczach, łożyskach i uzwojeniach.

Awarii silnika mogą ulec zarówno elementy mechaniczne, jak i elektryka sama w sobie. Wśród częstych uszkodzeń silników można wymienić: stopienie uzwojenia, przerwanie linek, uszkodzenie zacisków, zużycie czopa wału, poluzowanie wirnika lub mocowania pakietu czy wyrobienie się gniazda tarczy łożyskowej.

Awarie silników elektrycznych nie są niczym niespotykanym, choć mogą bardzo negatywnie wpłynąć na całość procesu produkcyjnego czy innych procesów wewnątrz firmy. Dlatego tak istotne jest szybkie zadziałanie po wystąpieniu awarii. Zaleca się, by w przypadku braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia zgłosić się bezpośrednio do ekspertów w naprawie silników elektrycznych. Fachowcy będą w stanie stwierdzić, czy silnik należy przezwoić, czy może wymienić na nowy. Na szczęście często samo przezwojenie pozwala na doprowadzenie silnika do ponownej użyteczności, co oczywiście dla przedsiębiorcy jest korzystnym rozwiązaniem. Przezwajanie silnika z pomocą fachowców jest zdecydowanie tańsze niż zakup nowego silnika.

 

Czym jest przezwajanie silników elektrycznych?

Przezwajanie silników elektrycznych wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia. Profesjonalnie wykonana usługa przy wykorzystaniu nowoczesnych technik i przestrzeganiu procesów jest w stanie przywrócić pełną sprawność napędu. Na czym polega przezwajanie silnika elektrycznego?

Przezwajaniem (lub inaczej mówiąc – przewijaniem) silnika nazywamy profesjonalną regenerację poszczególnych elementów uszkodzonego napędu. Proces przezwajania polega na odkręceniu elementów mocujących, zdjęciu przewietrznika z osłoną, tarczy i wirnika. Następnie fachowiec musi usunąć uszkodzone uzwojenie, co wymaga od niego nie tylko dużej wiedzy i doświadczenia, ale również specjalistycznego sprzętu. Taki sprzęt umożliwia usunięcie starego i nawinięcie nowego, gęsto ułożonego, miedzianego drutu. Często przezwajanie silnika nie kończy się jedynie na wymianie uszkodzonego uzwojenia, lecz także na odnowieniu łożysk, tarcz łożyskowych i wału urządzenia.

 

Profesjonalne naprawy i przezwajanie

W Aret oferujemy usługi naprawy i przezwajania silników elektrycznych do 400 kW, w tym: silników pierścieniowych, klatkowych, dźwigowych, komutatorowych prądu przemiennego, repulsyjnych (silników Schragego), prądu stałego (wirników, boczników i tworników), silników od wózków akumulatorowych, stojanów i wirników do elektronarzędzi, silników wolnobiegowych i elektrowrzecion.

Jeśli masz jakieś pytania i potrzebujesz konsultacji z fachowcami, skontaktuj się z nami! W międzyczasie odwiedź nas także na Facebooku i LinkedIn.