Ulga robotyzacyjna w 2022 r. – jakie zmiany nas czekają?

Ulga na robotyzację to przede wszystkim zachęta dla firm przemysłowych do rozwinięcia swoich technologii produkcyjnych i wdrożenia procesów automatyzacji. Inwestycja ma przełożyć się na zwiększenie efektywności oraz wydajności pracy. Ulga uprawnia do odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w danym roku na wydatki związane z robotyzacją.

Co prawda ulga nie jest nowością, ponieważ od 2018 roku funkcjonuje ulga B+R, lecz wraz z Nowym 2022 Rokiem i wprowadzeniem projektu Nowego Ładu pojawi się nowe rozwiązanie w polskim porządku prawnym, przewidziane na kolejne 5 lat.

 

Kto skorzysta z ulgi robotyzacyjnej?

Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą i będąca zarówno podatnikiem podatku CIT jak i PIT może skorzystać z ulgi robotyzacyjnej. Musi jednak zainwestować w zakup i instalację spełniającego wymogi robota przemysłowego najwcześniej w 2022 roku. Wydatki związane z instalacją sprzętu, wyszkoleniem pracowników, zakupem niezbędnego osprzętu oraz oprogramowania, a także pokrycie opłat leasingowych od robotów przemysłowych, może zostać odliczone od dochodu.

 

Jak rozliczyć ulgę?

Potrzebny będzie wykaz poniesionych kosztów podlegających odliczeniu, który musimy przedstawić w urzędzie skarbowym w maksymalnym terminie złożenia zeznania podatkowego.

W pierwszej kolejności poniesione wydatki trzeba zaliczyć do kosztów podatkowych, a następnie będzie je można dodatkowo odliczyć od podstawy opodatkowania w wysokości 50%.

Odliczeniu podlegają wydatki, które spełniają poniższe warunki:

– nie zostały zwrócone przedsiębiorcy w żadnej formie,

– nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania.

Jeśli jednak przedsiębiorca poniósł stratę lub jego dochód jest niższy od kwoty przysługującego odliczenia, może dokonać rozliczenia ulgi w kolejnych 6 latach podatkowych.

 

Czy warto?

Otóż tak! Dzięki inwestycji w robotyzację, aż 67% firm zarejestrowało spadek kosztów produkcji. Ponadto 1/3 firm zwiększyła sprzedaż swoich usług poza obszarem naszego kraju. Oprócz poprawy wydajności i rentowności produkcji, firmy wykazują zainteresowanie dokupieniem kolejnych robotów. W ten sposób przedsiębiorcy są w stanie utrzymać dotychczasowy poziom zatrudnienia, zwiększając parametry efektywnościowe samej produkcji. Takie dane podaje Polski Instytut Ekonomiczny.

 

Planujesz zautomatyzować swój biznes?

Zastanawiasz się, czy automatyzacja sprawdzi się w Twojej firmie?

Umów się na spotkanie z naszym doradcą, a dopasujemy najkorzystniejsze rozwiązania dla Ciebie i Twojego biznesu. Tworzymy indywidualną strategię opartą na wiedzy i wieloletni,m doświadczeniu.

Napisz do nas na robotyzacja@aret.com.pl

Zadzwoń pod numer  +48 501 566 216