Automatyzacja przemysłu – poznaj najważniejsze zalety automatyzacji procesów produkcji

Automatyzacja przemysłu, choć kojarzy się z tym, co współczesne i nowoczesne, zmienia procesy przemysłowe od wieków. Jej istotny wpływ na rozwój społeczny, gospodarczy oraz technologiczny, rozpoczął się podczas rewolucji przemysłowej. Od tego momentu automatyzacja przemysłu dynamicznie rozwija się w wielu przedsiębiorstwach, usprawniając ich pracę. Robotyzacja dużych firm dla wielu jest już standardem. Coraz częściej jednak dostrzega się zainteresowanie innowacyjnymi rozwiązaniami u mniejszych przedsiębiorców, a inwestycje w robotyzację stają się trendem w procesie planowania dalszego rozwoju przemysłu.

 

 

Korzyści inwestowania w automatyzację

Rozwój technologiczny jest obecnie tak powszechny w różnych sektorach przemysłowych, że ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie przedsiębiorstw bez współpracy człowieka z maszyną. Coraz większa konkurencja, zwiększony popyt i wzrost oczekiwań klientów, zmusza przedsiębiorców do poszukiwań rozwiązań, które usprawnią ich produkcję. Zalet wprowadzenia przemysłu na poziom 4.0 jest wiele, dlatego najważniejsze z nich przybliżymy w poniższym artykule.

 

Wzrost wydajności pracy

Automatyzacja przemysłu zwiększa szybkość oraz wydajność wykonywanej pracy. Żmudne, ciężkie i powtarzalne czynności wykonywane przez pracowników zostają zastąpione pracą maszyn, które wykonują zadania w znacznie krótszym czasie. Maszyny mogą pracować nawet 24h/7, co w przypadku pracy ludzkiej nie jest możliwe. Robot wykonuje zadania zgodnie z jego przeznaczeniem wynikającym z oprogramowania, dlatego ryzyko występowania błędów produkcyjnych jest mniejsze. Większa wydajności produkcji wpływa na jej wzrost, co przyczynia się do osiągania zysków. Automatyzacja procesów produkcji wpływa przede wszystkim na ich optymalizację, dzięki której przedsiębiorstwo osiąga wyższą efektywność.

 

Niższy koszty pracy

Zakup maszyn wiąże się z poniesieniem wysokich kosztów, co zniechęca wielu przedsiębiorców do inwestycji w automatyzację. Przed zakupem warto jednak zwrócić uwagę na okres pracy robota w przemyśle i rozłożenie planowanych kosztów w czasie. Dzięki skrupulatnym wyliczeniom można określić czas zwrotu inwestycji. Przy wyliczeniach bierze się pod uwagę roczny koszt pracownika, a także koszty budowy i wdrożenia maszyny. Zakup zaczyna się bardzo szybko zwracać, ponieważ od momentu uruchomienia maszyny rozpoczyna się zwiększenie ilościowe produkcji.

 

Poprawa jakości produktu

Wdrożenie rozwiązań zautomatyzowanych przyczynia się do wzrostu jakości oferowanych produktów. Maszyny cechują się większą precyzyjnością wykonywanych zadań. Popełniane błędy są redukowane do minimum, a dodatkowe systemy wizyjne są w stanie wykrywać niepożądane defekty zanim produkt zejdzie z linii produkcyjnej. W ten sposób nie narażasz swojego przedsiębiorstwa na dodatkowe straty wynikające z reklamacji uszkodzonych lub wadliwych produktów. Minimalizacja występowania wad w produkcji przyczynia się w ogólnym rozrachunku do generowania zysków.

 

Poprawa bezpieczeństwa

Przez rozwiązania zrobotyzowane wspomożesz pracowników swojej firmy, odciążając ich w przenoszeniu ciężkich elementów. Zasady BHP ściśle określają masę przenoszonego ładunku przez osoby zatrudnione. Korzystając z maszyny o wysokim udźwigu wpłyniesz na ich bezpieczeństwo. Roboty potrafią wykonywać zadania, które dla ludzi mogą być niebezpieczne dla życia lub zdrowia. Liczne badania potwierdzają, że wykorzystywanie w przemyśle maszyn, znacząco obniża liczbę niebezpiecznych wypadków. Przy wdrażaniu robota warto pamiętać o bezpieczeństwie pracownika. Nowoczesne rozwiązania technologiczne wyposażone w czujniki oraz liczne systemy, pozwalają na maksymalne zachowanie bezpieczeństw między pracującą maszyną a przybywającym w jej otoczeniu pracownikiem.

Wizerunek firmy

Jednym z wyznaczników innowacyjności przemysłu jest stopień jego zautomatyzowania. Inteligentne fabryki, wyposażone w zaawansowane rozwiązania przemysłowe, wpływają na poprawę wizerunku przedsiębiorstwa w oczach partnerów biznesowych. Przez dokonywane inwestycje, podkreśla się dążenie firmy do rozwoju, a także umiejętność skutecznego planowania i rozdysponowywania środków wygenerowanych przez przedsiębiorstwo. Wdrożenie automatyzacji wpływa również na produkcję o wyższej jakości, bez uszkodzeń i ukrytych wad, co przyczynia się do lepszego postrzegania firmy na tle konkurencji, a także wyższego zadowolenia przez klienta.

 

Poszukujesz rozwiązań, które zautomatyzują twój przemysł?
Skontaktuj się z nami.
Odwiedź również nasze media społecznościowe.